anigalla.net | TDP Candidates List for Andhra Pradesh Assembly Elections 2009

Floating FB popout byReview Results

Home » 2009 elections | Indian Politics | andhra politics

TDP Candidates List for Andhra Pradesh Assembly Elections 2009

25. March 2009 by close to reality 2 Comments

click on this link to view  Andhra Pradesh Assembly Parliament Election Results 2009 constituency wise with Majority of votes

TDP Candidates List for Andhra Pradesh Assembly Elections 2009

voters list of andhra pradesh

Adilabad: Sirpur: __, Chennur (SC): __, Bellampally (SC): __, Mancherial: __, Asifabad (ST): __, Khanapur (ST): Suman Rathod, Adilabad: Jogu Ramanna, Boath (ST): G.Nagesh, Nirmal: __, Mudhole: S.Venugopala Chari
 
Nizamabad: Armur: Yaleti Annapurnamma, Bodhan: __, Jukkal (SC): Hanmanth Shindey, Banswada: P.Srinivasa Reddy, Yellareddy: __, Kamareddy: G.Govardhan, Nizamabad (urban): __, Nizamabad (rural): M.Venkateswar Rao, Balkonda: __
 
Karimnagar: Korutla: __, Jagtial: L.Ramana, Dharmapuri (SC): __, Ramagundam: __, Manthani: __, Peddapalle: __, Karimnagar: G.Kamalakar, Choppadandi (SC): Suddala Devaiah, Vemulawada: CH.Ramesh, Sircilla: __, Manakondur (SC): __, Huzurabad: __, Husnabad: __
 
Medak: Siddipet: __, Medak: M.Hanmantha Rao, Narayankhed:__, Andole (SC): Babu Mohan, Narsapur: __, Zahirabad (SC): Narottam, Sangareddy: __, Patancheru: Saipandev Mudiraj, Gajwel: Pratap Reddy
 
Ranga Reddy: Medchal: N.Prabhakar Gaud, Malkajgiri: Sarada Mahesh, Quthbullapur: __, Kukatpally: __, Uppal: __, Ibrahimpatnam: M.KishanReddy, Lal Bahadur Nagar: Krishna Prasad, Maheshwaram: __, Rajendranagar: T.Prakash Goud, Serilingampally: Satyanarayana, Chevella (SC): K.S.Ratnam, Pargi: K.Hareeswar Reddy, Vikarabad (SC): __, Tandur: Mahendar Reddy
 
Hyderabad: Musheerabad: __, Malakpet: Muzaphar Ali Khan, Amberpet: __, Khairatabad: K.Vijaya Rama Rao, Jubilee Hills: Saleem, Sanath nagar: __, Nampally: Mohammad salim, Karwan: __, Goshamahal: G.S.Bugga Rao, Charminar: Ali Maskathi, Chandrayangutta: __, Yakutpura: __, Bahdurpura: __, Secunderabad: Talasani Srinivasa Yadav, Secunderabad Cantt. (SC): G.Sayanna
 
Mahbubnanagr: Kodangal: Revanth Reddy, Narayanpet: Yella Reddy, Mahbubnagar: __, Jadcherla: Erra Chandrasekhar, Devarkadra: Seetha Dayakar Reddy, Makthal: __, Wanaparthy:  Chnadrasekhar Reddy, Gadwal: Krishna Mohan Reddy, Alampur (SC): Prasanna kumar, Nagarkurnool: N.Janardhan Reddy, Achampet (SC): __, Kalwakurthy: Jaipal Yadav, Shadnagar:__, Kollapur: Jagadeeswar Rao
 
Nalgonda: Devarakonda (ST): __, Nagarjunasagar: P.Chinnapa Reddy, Huzurnagar: __, Kodad: Venepally Chandar Rao, Suryapet: __, Nalgonda: __, Munugode: __, Bhongir: Aliminati Uma Madhava Reddy, Nakrekal (SC): __, Thungathurthy (SC): Motkupalli Narasimhulu, Alair: __
 
Warangal: Jangoan: __, Ghanpur Station: (SC): Kadiyam Srihari, Palakurthi: Errabelli Dayakar Rao, Dornakal (ST): Satyavathi Rathod, Mahabubabad (ST): __, Narsampet: Revuri Prakash Reddy, Parkal: __, Warangal West: __, Warangal East: __, Wardhanapet (SC): __, Bhupalpalle: __,Mulug (ST): Anasuya (seetakka)
 
Khammam: Pinapaka (ST): __, Yellandu (ST): Vooke Abbaiah, Palair: __, Madira (SC): __, Wyra (ST): __, Sathupalli (SC): Venkata Veeraiah, Kothagudem: __, Aswaraopeta (ST): __, Bhadrachalam (ST): __, Khammam: Tummala Nageswar Rao
 
Srikakulam: Ichchapuram: P.Sai Raju, Palasa: Gouthu Shyama Sundara Shivaji, Tekkali: K.Achhennaidu, Pathapatnam: Kalamati Venkata Ramana, Srikakulam: Gunda Appala Suryanarayana, Amadalavalasa: Koona Ravi Kumar, Etcherla: Surya Narayana Reddy, Narasannapeta: Baggu Lakshmana Rao, Rajam (SC): K.Pratibha Bharathi, Palakonda (ST): Nimmaka Gopala Rao
 
Vizianagaram: Kurupam (ST): __, Parvathipuram (SC): Chiranjeevi, Salur (ST): G.Sandhya Rani, Bobbili: T.Lakshmu Naidu, Cheepurupalle: Gadde Babu Rao, Gajapathinagaram: Padala Aruna, Nellimarla: Patiwada Narayana Swamy naidu, Vizianagaram: Poosapati Ashoka Gajapathi raju, Srungavarapukota: Kolli Lalitha Kumari
 
Visakhapatnam: Bhimli: Anjaneya Raju, Visakhapatnam East: Rama Krishna Babu, Visakhapatnam South: V.Ganesh Kumar, Visakhapatnam North: B.Jaya,Visakhapatnam West: G.Nagamani, Gajuwaka: __, Chodavaram: K.S.M.S Raju, Madugula: G.Rama Naidu, Araku Valley (ST): __, Paderu (ST):__, Anakapalle: Dadi Veera Badhra Rao, Pendurthi: Bandaru satyanarayana Murthy, Elamanchili: L.Bhaskara Rao, Payakaraopet (SC): Chengala Venkat Rao, Narsipatnam: Chintakayala Ayyannapatrudu
 
East Godavari: Tuni: Yanamala Ramakrishnudu, Prathipadu: Parwatha Satyanarayana Murthy, Pithapuram: S.V.S.S Varma, Kakinada rural: Pilli Ananthalakshmi, Peddapuram: Boddu Bhaskara Ramarao, Anaparthy: Nallamilli Moola Reddy, Kakinada city: Vanamadi Venkateswar Rao, Ramachandrapuram: Guttala Surya Narayana Rao, Mummidivaram: Nadimpalli Srinivas Raju, Amalapuram (SC): Ayitabathula Ananda Rao, Razole (SC): Battula Ramu, Gannavaram (SC): Pulawarthi narayana Murthy, Kothapeta: Reddi Subrahmanyam, Mandapeta: V.Jogeswar Rao, Rajanagaram: Pendurthi Venkatesh, Rajahmundry city: Gorantla Buchaiah Chowday, Jaggampeta: Jyothula Chittibabu, Rampachodavaram (ST): Chinnam babu Rames, Rajahmundry Rural: Chandana Ramesh
 
West Godavari: Kovvur (SC): T.V.Rama Rao, Nidadavole: Burugupalli Sesha Rao, Achanta: Karri Radhakrishna Reddy, Palacole: CH.Satyanarayana Murthy, Narasapuram: Bamidi Narayana Rao, Bhimavaram: Gaderaju Satyanarayana Raju, Undi: Kalagapudi Shivarama Raju, Tanuku: YT Raja, Tadepalligudem: __, Unguturu: Ganni Veeranjaneyulu, Denduluru: Chimtamaneni Prabhakar, Eluru: Ambika Krishna, Gopalapuram (SC): Jonnakuti Vanita, Polavaram (ST): Singannadora, Chintalapudi (SC): Dr. Raja Rao
 
Krishna: Tiruvuru (SC): Swamidasu, Nuzvid: Ch Rama Kotaiah, Gannavaram: Dr Balavardhan Rao, Gudivada: Kodali Nani(Venkateswar rao), Kaikalur: Jayamangala Venkata Ramana, Pedana: Kagitam Venkat Rao, Machilipatnam: Kollu Raveendra, Avanigadda: Ambati Brahmnayya, Pamarru (SC): Uppulati Kalpana, Penamaluru: Chalasani Venkateswara Rao, Vijayawada West: __, Vijayawada Central: __, Vijayawada East: Gadde Rammohan Rao, Mylavaram: Devineni Umamaheswara Rao, Nandigama (SC): Tangirala Prabhakar, Jaggayyapeta: Sriram Tatayya
 
Guntur: Pedakurapadu: Kommalapati Sridhar, Tadikonda (SC): __, Mangalagiri: __, Ponnur: Dhoolipalla Narendra Kumar, Vemuru (SC): __, Repalle: Anagani Satyaprasad, Tenali:  Alapati Rajendraprasad , Bapatla: __, Prathipadu (SC): Kandula Veeraiah, Guntur West: Chukkapalli Ramesh, Guntur East: Ziauddin, Chilakaluripet: Prattipati Pulla Rao, Narasaraopet: Kodela Sivaprasad Rao, Sattenpalli: Rajanarayan Yadav, Vinukonda: VVS Anjaneyulu, Guruzala: Yerapathineni Srinivasa Rao, Macherla: Chalama Reddy
 
Prakasham: Yerragondapalem (SC): P.David Raju, Darsi: Manne Venkata Ramana, Parchur: Gottipati narsaiah, Addanki: Karanam Balaram, Chirala: Janjanam Srinivasa Rao, Santhanuthalapadu (SC): __, Ongole: Edara HariBabu, Kandukur: Divi Shivaram, Kondapi (SC): Kalyani, Markapuram: K.Narayana Reddy, Giddalur: C.H.Lingareddy, Kanigiri: Kadiri Babu Rao
 
Nellore: Kavali: Beeda Mastan Rao, Atmakur: K.Lakshmaiah naidu, Kovur: N.Prasanna Kumar Reddy, Nellore city: T.Ramesh Reddy, Nellore rural: __, Sarvepalli: Somireddy chandramohan Reddy, Gudur (SC): Balli Durga Prasad,Sullurpeta (SC): Parasa Rathnam, Venkatagiri: Korukonda Ramakrishna, Udayagiri: K. Vijayarami Reddy
 
Kadapa: Badvel (SC): Lakkineni Chennaiah, Rajampet: Madan Mohan Reddy, Kadapa: Kandula Sivanandha Reddy, Kodur (SC): __, Rayachoti: N. Palakondarayudu, Pulivendla: S.V.Satishkumar Reddy, Kamalapuram: P Narsimha Reddy, Jammalamadugu: P.Ramasubba Reddy, Proddatur: M.Linga Reddy, Mydukur: S.Raghurami Reddy
 
Kurnool: Allagadda: Irigela Ram Pulla Reddy, Srisailam: Budda Rajasekhar Reddy, Nandikotkur (SC): Bheemadolu Bichhanna, Kurnool: B.T.Naidu, Panyam: Bireddy Rajasekhar Reddy, Nandyal: NH Bhaskar Reddy, Banaganapalle: Errabothula Venkata Reddy, Dhone: K.E.Krishna Murthy, Pattikonda: K.E.Prabhakar, Kodumur (SC): Mani Gandhi, Yemmiganur: B.V.Mohan Reddy, Mantralayam: Bala Nagi Reddy, Adoni: Meenakshi Naidu, Alur: __
 
Anantapur: Rayadurgam: M. Govinda Reddy, Uravakonda: Payyavula Keshav, Guntakal: Sainadh Goud, Tadpatri: Tadi Nagireddy, Singanamala (SC): Samanthakamani, Anantapur urban: Mahalakshmi Srinivas, Kalyandurg: Unnam Hanumantharaya Chowdary, Raptadu: Paritala Sunitha, Madakasira SC): Erranna, Hindupur: P Abdul Ghani, Penukonda: Partha Sarathi, Puttaparthi: Partha Sarathi, Dharmavaram: __, Kadiri: Kandikunta Venkata Prasad
 
Chittoor: Thamballapalle: Praveen Reddy, Pileru: Intiaz Ahmad, Madanapalle: Sagar Reddy, Punganur: Venkata Ramana Raju, Chandragiri: Roja, Tirupati: Kandati Shankar Reddy, Srikalahasti: Bojjala Gopalakrishna Reddy, Satyaveedu (SC): Hemalatha, Nagari: Gali Muddukrishnama naidu, Gangadhara Nellore (SC): Gandhi, Chittoor: Balaji Naidu, Puthalapattu (SC): Lalitha Kumari, Palamaner: Amarnath Reddy, Kuppam: Nara Chandrababu Naidu

Comments (2) -

Mahua Deb Samaddar
India Mahua Deb Samaddar said:

Etcherla: Surya Narayana Reddy candidate details are requested at my email ID please.

Close To Reality
United States Close To Reality said:

NAYANA SURYANARAYANA REDDY
Age:: 41   
Address: KESAVARAYUNI PALEM VILLAGE, LAVERU MANDAL
SRIKAKULAM DISTRICT

Comments are closed